Історія лазні

Содержание:

Звичка, а часто навіть пристрасть до лазні у людини в крові. На Русі її відвідування було свого роду ритуалом. Слов'яни не лише тут милися, а й проводили обряди. Історія російської лазні своїм корінням сягає далеко в минуле.

Перші лазні

Історики та дослідники вказують різні варіанти часу виникнення лазні. Вони посилаються на письмові джерела, які згадують однозначну дату. Сьогодні все простіше, бо купити все для будівництва та оздоблення бані можна на сайті, не виходячи з дому.

Хати-бані будувалися невеликими, з низькою стелею та дуже низькими дверима, щоб зберегти тепло. Більшу частину займала піч без димаря.

Пічних труб на той час не було, перші лазні топилися по-чорному. Дим надходив прямо в парну, тому приміщення часто провітрювали, відчиняючи двері. Іноді миючі все-таки «угоряли». Про них говорили, що вони прогнівили Банника – духа лазні. Щоб задобрити банника, йому залишали частування, воду; не можна було лихословити. Не дозволялося паритися на церковні свята і у вихідні дні.

У лазнях не тільки милися, а й знімали хворобу, приймали пологи.

У середині XVIII століття стали з'являтися лазні, які топилися «по-білому», тобто дим йшов через димар. Приміщення стало чистішим, без кіптяви, а в парилках з'явилися різнорівневі лежаки-полоки.

Історія лазні

Побудувати власну лазню було дорого, тож у селах та містах будувалися громадські. Вони милися за розкладом: були чоловічі та жіночі дні.

У багатьох сім'ях парилися в печі. З жарко натопленої печі виметали золу та вугілля, а потім застеляли соломою. Людина парилася всередині печі, після кожного члена сім'ї солому замінювали на суху. Після розпарюванні в печі людина стрибала в воду: це могло бути озеро, ставок, річка або копанка. Про басейни тоді ще не знали.

к содержанию ↑

Процес миття

За багато століть процес миття в лазні не сильно змінився. Та й самі будівлі не зазнали великих змін. Вони стали більшими, у них з'явилися додаткові зручності, але суть залишилася та ж сама.

Баня має два приміщення: парильню та прибанник, у якому людина знімає одяг. Є ще душова, де можна помитися як до паріння, так і після нього.

Основний процес відбувається у парилці. Пара утворюється рахунок поливу прогрітих каменів. Чим частіше піддається пара, тим лазня спекотніша. Але при цьому піднімається і вологість, тому варто не перебрати з плесканням води на камені.

Жінки у лазнях приймають косметичні процедури: скрабаються, роблять пілінги, маски.

Після лазні настає відпочинок: п'ють трав'яний чай із медом чи квас. А от алкогольних напоїв у лазні краще утриматися.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 4,50 out of 5)
Загрузка...
Вам также могут понравиться
1 Комментарий
  1. Римма говорит

    Угольный самовар отличный подарок. Рекомендую.

Оставьте ответ

Ваш электронный адрес не будет опубликован.